
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.66 mm |
| Width | 9.66 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Height | 22.7838 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 22.8 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 5.08 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Straight |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 4 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Wire/Cable Gauge | 16 AWG |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 5.08 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Socket |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Housing Color | Black |
| VDE Tested | No |
| Preloaded | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
Stock: 211
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47366
Ext.Price$0.47366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47366 | $0.47366 |
| 10 | $0.37987 | $3.79870 |
| 25 | $0.34862 | $8.71550 |
| 50 | $0.31994 | $15.99700 |
| 100 | $0.29362 | $29.36200 |
| 300 | $0.27467 | $82.40100 |
| 500 | $0.25695 | $128.47500 |
